Archiwum wiadomości

01.grudnia

Realizacja projektu „Inicjatywy i ludzie w kulturze lubuskiej – nowe przestrzenie” dobiega końca. Zakończyliśmy badania terenowe i przygotowaliśmy raport, który zostanie opublikowany w wersji on-line na początku przyszłego roku. 13.grudnia 2012 roku organizujemy seminarium podsumowujące projekt, na które zaprosiliśmy twórców badanych przez nas inicjatyw, przedstawicieli władz Uniwersytetu Zielonogórskiego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego oraz lokalnych mediów. Zapraszamy uprzejmie wszystkich zainteresowanych do udziału w seminarium. (program PDF)

15.września

Zostaliśmy zaproszeni przez Teatr Wielki w Cigacicach na „Winobranie nad Odrą”, zorganizowane przez Stowarzyszenie Regionu Cigacic we współpracy z Radami Sołeckimi. Impreza miała miejsce na przystani w porcie cigacickim i obfitowała w różnorodne atrakcje: sportowe, rekreacyjne, kulinarne i artystyczne. Nas w szczególności interesował - odbywający się po raz pierwszy na scenie plenerowej – kabaretowy występ Teatru Wielkiego w Cigacicach, który wprowadził wszystkich w prawdziwie zabawowy, winobraniowy nastrój.

10.września

Odwiedziliśmy Witnicę, a w niej Polsko- Niemieckie Stowarzyszenie „Educatio Pro Europa Viadrina”. Siedzibą stowarzyszenia, zajmującego się głównie propagowaniem i realizacją kooperacji polsko-niemieckiej, jest tzw. „żółty pałacyk”, czyli Miejski Dom Kultury w Witnicy, w którym spotkaliśmy się z członkami tej organizacji. Zwiedziliśmy także niezwykle inspirujące miejsce „Park drogowskazów” , powstały z inicjatywy jednego z członków stowarzyszenia, człowieka legendy - p. Zbigniewa Czarnucha.

1.września

W dniach 31.08.-02.09.2012 w Gorzowie już po raz czwarty odbyły się Lubuskie Kulinaria Regionalne. Skusiły nas przysmaki kulturalne w ramach towarzyszącego tragom Festiwalu Brzmienia i Podniebienia, organizowanego przez Instytut Przestrzeni Artystycznej pod hasłem ”Ugryź kulturę – sztuka nie zna granic”. No więc ugryźliśmy: w sobotę uczestniczyliśmy w warsztatach filcowania, spotkaniu z fotografem, Sławomirem Sajkowskim, wernisażu wieńczącym warsztaty fotograficzne w browarze w Witnicy, w spotkaniu z aktorem, Janem Peszkiem. Na koniec tej uczty serwowano koncerty gorzowskich zespołów: Breaking News, UB, Podróbka, RWA. A na deser: Luxtorpeda. Pycha!

24.sierpnia

W tym dniu niezwykle gościnie przyjęli nas członkowie Stowarzyszenia Beit Lubsko. W pięknych, stylowych wnętrzach willi w Lubsku smakowaliśmy potrawy żydowskiej kuchni, rozmailiśmy z członkami stowarzyszenia o ich fascynacji kulturą żydowską i działaniach w obszarze upowszechniania wiedzy o niej oraz na rzecz tolerancji i dialogu.

15.sierpnia

Spotkaliśmy się w Zielonej Górze z tancerkami ognia zielonogórskiej grupy „Suri”. Opowieściom o ”fireshow” towarzyszył pokaz tańca z pojkami i kijem.

15.sierpnia

„Koniec pieprzenia w kinie, czas dosolić!” to intrygujące hasło reklamowe zwabiło nas do Nowej Soli, gdzie od 15. do 19. sierpnia odbywa się 4. Solanin Film Festiwal. Jest to święto kina offowego, konkursowi towarzyszą projekcje filmowe, warsztaty, spotkania z ludźmi kina. Zgadzamy się z kolejnym hasłem festiwalu: „Off to moc!”

11.sierpnia

Biegni Summer Jam w Parku Tysiąclecia w Zielonej Górze to kolejna ciekawa inicjatywa, której mogliśmy się przyglądać. To impreza plenerowa promująca kulturę hip-hopu, organizowana przez Stowarzyszenie Biegni. Były zawody skateboardingu, bitwy c walkerów, grafitti jam, pokaz grupy break dance Tabasco Break Rebels, koncerty i wiele, wiele ciekawych zdarzeń…

9.sierpnia

Pojawiliśmy się we wsi Podmokle Małe w gminie Babimost. Spotkaliśmy się z animatorami lokalnej aktywności – panią dyrektor szkoły w Podmoklach Małych, Elżbietą Ryczek i jej współpracownikami ze Stowarzyszenia Rozwoju i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Regionu „Przyjaźni Podmoklom”. Zwiedziliśmy szkołę, która jest w tej społeczności ośrodkiem życia społeczno-kulturalnego, Izbę Pamięci założoną przez Stowarzyszenie we współpracy ze szkołą oraz Gminny Skansen Urządzeń Rolniczych, także stworzony siłami lokalnych animatorów ze Stowarzyszenia.

8.sierpnia

W tym dniu pojawiliśmy się kolejny raz w Budachowie, w gminie Bytnica, znanym z Budachowskiego Festynu Ruskich Pierogów, w którym mieliśmy okazję uczestniczyć w czerwcu. Tym razem spotkaliśmy się z inicjatorkami i organizatorkami tego wydarzenia na rozmowie nie tylko o pierogach, ale głównie o działaniu na rzecz wsi.

25.lipca

Gościła nas Winnica „Miłosz” w Łazie. Właściciele oprowadzili nas po winnicy i uraczyli opowieściami o swojej pasji winiarskiej oraz inicjatywach związanych z kreowaniem i promowaniem kultury wina.

24.lipca

Zawitaliśmy do Strzelec Krajeńskich, gdzie działa Stowarzyszenie Miłośników Kultury Łemkowskiej. Mieliśmy okazję zwiedzić siedzibę organizacji ulokowaną w byłej wieży ciśnień – Lemko Tower oraz przeprowadzić rozmowę z głównym animatorem działań związanych z pielęgnowaniem kultury łemkowskiej na tym terenie, ks. Arturem Grabanem, a także z członkiem folkowego zespołu łemkowskiego „Lemko Tower”.

23.lipca

Odwiedziliśmy wieś Niedźwiedź w gminie Łagów. Spotkaliśmy się z pomysłodawcą i organizatorem „Zawodów drwali”, Tomaszem Karatajem i jego współpracownikami. Zwiedziliśmy wieś, w której wizerunek wpisane są rzeźby tworzone co roku podczas pleneru rzeźbiarskiego współorganizowanego z zawodami.

21.lipca

Na naszej trasie znalazł się Gorzów Wlkp. Zjawiliśmy się tam, by móc przyjrzeć się działaniom Stowarzyszenia „Strefa Sztuki”, w ramach projektu „Wakacjoimaginacje” oraz by porozmawiać z członkami tej organizacji.